W dniu 14 października 2022 r. w Warszawie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Bank Pocztowy pt. „Współczesne wyzwania dla zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”.
Prelegentami i panelistami podczas Konferencji byli przedstawiciele Banku Pocztowego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego oraz redakcji „Administrator i Menedżer Nieruchomości”, a także Tomasz Kammel, który poprowadził wykład „Jak gadać, żeby się dogadać” – o skutecznej komunikacji pomiędzy zarządcą a mieszkańcami.
Główne tematy konferencji:
- Przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie zarządcy nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe?
- Czy inwestycje w termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej mogą być narzędziem w walce z rosnącymi kosztami działalności?
- Jak w obliczu kryzysu ekonomicznego efektywnie finansować modernizację, a przede wszystkim jak oceniać zasadność inwestycji?
- Jak poruszać się w skomplikowanym świecie regulacji prawnych?
W panelu dyskusyjnym poświęconym wyzwaniom przed jakim stoją obecnie zarządcy nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, głos zabrał sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego p. Grzegorz Okoński, który w swojej wypowiedzi przedstawiał m.in. propozycje działań, jakie powinni podejmować zarządcy nieruchomości w celu ograniczenia skutków finansowych kryzysu ekonomicznego. Mimo zawirowań cenowych na rynku usług budowalnych, wzrostu kosztów materiałów i robocizny, ograniczanie prac remontowych bądź zmniejszanie odpisów na fundusz remontowy, niesie za sobą poważne zagrożenia w postaci tzw. luki remontowej. Ograniczanie remontów nie jest wiec działaniem wskazanym, jednak z uwagi na kryzys energetyczny, zarządcy winni zweryfikować priorytety w pracach remontowych (termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej nieruchomości). W tym kontekście bardzo ważny jest dialog z mieszkańcami, którym należy rzetelnie wyjaśniać przyczyny wzrostów kosztów remontów i utrzymania nieruchomości. Pan Grzegorz Okoński odniósł się również do przyszłości mieszkalnictwa, podkreślając m.in. potrzebę wdrożenia programów budowy tanich mieszkań na wynajem, a także konieczność skoordynowanej współpracy wielu podmiotów w celu prowadzenia skutecznej polityki mieszkaniowej.
Panelistą modułu poświęconego zagadnieniom prawnym był wiceprezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego p. Grzegorz Jakubiec, który w swojej wypowiedzi przybliżył tematykę związaną z licznymi zmianami ustaw regulujących działalność spółdzielni mieszkaniowych. O ile przepisy ustawy o własności lokali uchwalonej w 1994 r., pozostają w miarę stabilne (ustawa była nowelizowana w niewielkim zakresie), o tyle uchwalona w 2000 r. ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nowelizowana była kilkunastokrotnie, a jej przepisy były przedmiotem kilkunastu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Niestabilne prawo utrudnia działalność spółdzielni mieszkaniowych, tym bardziej że przepisy prawa są różnie intepretowane, także przez sądy. Przykładem jest choćby ewolucja, także w orzecznictwie sądowym, koncepcji ustawowego zarządu powierzonego wykonywanego przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nowelizacja ustawy z roku 2017 wprowadziła także fundamentalną zmianą w zakresie członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych. Ścisłe powiązanie członkostwa z prawem do lokalu, doprowadziło do utraty członkostwa w spółdzielniach tysięcy osób (m.in. osoby posiadające tzw. ekspektatywę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Sprawa to wzbudziła wiele kontrowersji oraz skarg i była szeroko opisywana w mediach. W efekcie, przepis został zaskarżony do TK, który stwierdził jego niezgodność z Konstytucją. Pan Grzegorz Jakubiec omówił także doświadczenia „pocovidowe” we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, przedstawiając wnioski z zebrań we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych oraz zmiany w przepisach prawa regulujących kwestię zwoływania zebrań po odwołaniu stanu epidemii.
W panelu poświęconym zagadnieniom prawnym omówiono ponadto projektowane zmiany ustawowe. Pan mec. Piotr Pałka przybliżył założenia planowanej nowelizacji ustawy o własności lokali, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz koncepcję kooperatyw mieszkaniowych, która wkrótce ma być przedmiotem procesu legislacyjnego.
W trakcie konferencji dyskutowano także o ryzykach finansowych związanych z realizacją inwestycji przy współfinansowaniu przez bank, o zmianach w zakresie dofinansowania projektów termomodernizacyjnych oraz o nowych instrumentach wsparcia z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Ciekawym akcentem konferencji był wykład Tomasza Kammela „Jak gadać, żeby się dogadać”, poświęcony komunikacji na linii: zarządca nieruchomości – mieszkaniec oraz technikom podnoszącym jej skuteczność.