W wystąpieniu z dn. 06.09.2022 r., kierowanym do Prezesa Rady Ministrów, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o prowadzenie aktywnej polityki państwa w zakresie mieszkalnictwa i wsparcie budowy tanich mieszkań.
RPO wskazuje, że potrzeby mieszkaniowe w Polsce nadal nie są zaspokojone, a ten stan może się pogorszyć, z uwagi m.in. na napływ uchodźców.
Powołując się na dane przekazane przez NIK, Rzecznik stwierdza, ze realizacja programu Mieszkanie Plus nie przyniosła oczekiwanych efektów. Według stanu na dzień 31.10.2021 r. oddano do użytkowania w ramach tego programu 15,3 tys. mieszkań, a 20,5 tys. mieszkań znajdowało się w budowie.
Rzecznik stwierdza również, że prowadzenie efektywnej polityki mieszkaniowej państwa wymaga skoordynowanej współpracy wielu resortów, władz samorządowych i innych podmiotów. Wspierając dążenia obywateli do uzyskania własnego mieszkania, władze publiczne nie mogę jednocześnie tracić z oczu osób o niższych dochodach które bez wsparcia nie będą w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. Niezbędne jest dysponowanie odpowiednią pulą mieszkań socjalnych i mieszkań komunalnych. Aby jednak ją stworzyć, niezbędne jest wsparcie finansowe państwa, samorządów i innych podmiotów.
Rzecznik dodaje, że władze publiczne powinny wspierać rozwój budownictwa tzw. tanich mieszkań w ramach działań podejmowanych przez samych obywateli, ich stowarzyszenia lub organizacje gospodarcze, w tym przez spółdzielnie mieszkaniowe czy towarzystwa budownictwa mieszkaniowego.
Rzecznik wskazuje również na ograniczone możliwości gmin w zakresie realizacji ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ze względu na brak wolnych lokali komunalnych oraz brak środków finansowych na budowę nowych.
Całość wystąpienia: