W dniu 22 listopada 2024 r., w Uczelni Łazarskiego w Warszawie, odbyła się konferencja na temat „PRZYSZŁOŚĆ MIESZKALNICTWA W POLSCE. Perspektywy wykorzystania środków z programów rządowych i europejskich przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe”, którego organizatorem było Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe.
Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, organizacji zrzeszających zarządców nieruchomości oraz firm wspomagających wdrażanie odnawialnych źródeł energii.
W programie konferencji przewidziano:
1) omówienie i prezentację programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko), którego celem jest m.in. dofinansowanie projektów poprawiających efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych, w tym wielorodzinnych, a jego beneficjentami mogą być również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Ten punkt programu zrealizowała przedstawicielka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, doradczyni w Wydziale Finansowania Zagranicznego Departamentu Efektywności Energetycznej,
2) informację o możliwościach uzyskania premii remontowej, termomodernizacyjnej i grantów OZE, dofinansowywanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także prezentację ofert dofinansowań z programu TERMO dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na termomodernizację, remonty i instalacje OZE. Ten punkt programu zrealizował menedżer Zespołu Obsługi Funduszu Termomodernizacji i Remontów Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK,
3) po wyżej wymienionych prelekcjach i prezentacjach odbyła się dyskusja praktyków na temat wykorzystania środków z programów rządowych i europejskich przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w praktyce – doświadczenia i wnioski na przyszłość. W trakcie tej dyskusji prezes Zarządu Lubartowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawił wdrożone w spółdzielni rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii cieplnej z OZE. Jego prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie uczestników.
Swoje stanowiska, wątpliwości i warunki do spełnienia aby można było wdrażać nowe rozwiązania, zaprezentowali spółdzielcy, przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych oraz eksperci, zwracając uwagę zarówno na zagrożenia jak i korzyści. Zgodnie stwierdzili, że korzystanie z OZE ma przyszłość. Wymaga jednak podjęcia przez zarządców nieruchomości konsekwentnych działań edukacyjnych, analiz technicznych i ekonomicznych, a przede wszystkim umiejętnie przygotowanych projektów, umożliwiających dofinansowanie ze środków europejskich oraz programów rządowych.
Konferencja spełniła oczekiwania uczestników. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 90 osób zainteresowanych jej tematyką. Oceniły one, że zajęcia były prowadzone przez kompetentnych specjalistów, a przekazane przez nich informacje były konkretne i przydatne.
fot. Jacek Sasin
Prezentacje wygłoszone przez prelegentów:
Relacja audio z konferencji